Bemutatkozás
Kedves Érdeklődő!
A mediáció fogalma alig pár évtizede jelent meg a hazai köztudatban, de csak az utóbbi években vált ismertebbé. Célunk, hogy e fogalom további népszerűsítésén túl, e fogalmat valós és minél teljesebb tartalommal töltsük meg a jogviták rendezésében közreműködő szakemberek és a konfliktusok részesei számára is. Hisszük, hogy mivel a mediáció folyamata számos, a mindennapi életben felmerülő konfliktusra tud a jogvitákat lezáró döntéseknél jobb megoldást hozni, célunk mindenki számára hasznos és fontos lehet.
Milyen konfliktusokra adhat megoldást a mediáció?
Az emberi kapcsolatokat terhelő családi (tartási, gondozási, öröklési, válási, gyermektartási, gyermekelhelyezési, kapcsolattartás miatt felmerülő), munkahelyi (beosztottak közti, illetve főnök és beosztott között felmerülő, munkaviszony megszűntetése kapcsán felmerülő), gazdasági (cégtulajdonosok közti, illetve cégek között felmerülő), szomszédok között felmerülő, birtok, társasházi), iskolai (diákok közti, illetve tanárok és diákok között felmerülő), valamint büntetőjogi (elkövető és sértett között felmerülő) konfliktusokra.
A mediációt a köztudatban sokszor azonosítják hasonló problémamegoldó folyamatokkal, a békéltetéssel, a tanácsadással, a perbeli egyezségkötéssel, a terápiával stb. Bár ezen folyamatok célja közös, valamilyen probléma megoldása, a mediáció mindegyiktől eltér, hiszen ez egy önálló szakmai alapokon nyugvó vitarendezési módszer. A mediáció tehát röviden "perbeszéd helyett párbeszéd".
A mediáció lényege, hogy egy felmerülő probléma részesei, az őket segítő mediátor közrehatásával, a minden érintett számára elérhető és legjobb megoldást találják meg. A mediáció során a folyamatot vezető semleges és titoktartásra köteles mediátor által alkalmazott technikák hatására a felek vitája, a felek valós érzéseinek, szükségleteinek, érdekeinek és lehetőségeinek feltárásán keresztül a megoldást kereső, a felek együttműködésén alapuló beszélgetéssé alakul. A mediátor nem minősít és nem dönt, a felek mégis megtalálhatják problémájuk megoldását.
Íme két példa a mediáció előnyeinek szemléltetésére:
1. A mediáció módszere valóban a felek konfliktusára figyel, ezért ismerhető fel gyakran, hogy a konfliktusok kezdeti stádiumában a feladat nem a megoldás megtalálása, hanem az érintettek kommunikációjának helyreállítása. Ha a felek már újra tudnak egymással kommunikálni, akkor lehet érdemben feltárni, megérteni érzéseiket, szükségleteiket és érdekeiket. Csak ebben a sorrendben és ezek ismeretében lehet megtalálni a feleket kielégítő, minden érintett számára elfogadható megoldást.
2. A mediáció módszere valóban a felekre figyel, ezért segíthet az igazi megoldás megtalálásában. A jogszabályok által szűk keretek közé szorított jogi eljárásokat lezáró döntések vagy végrehajthatatlan ajánlások, vagy a végrehajthatóság érdekében rendkívül kötöttek, egyoldalúak. A mediáció folyamatát lezáró megállapodás bármiről szólhat, ami a felek számára megoldást jelent. A mediációt lezáró megállapodás nem ajánlás, mert tartalma a felekre kötelező, és kötetlen, mert bármilyen, nem tiltott megoldást rögzíthet.
Mi, a Birók a Mediációért Egyesület tagjai hiszünk abban, hogy a mediáció térnyerése hosszú távon hozzájárul társadalmunk vitarendezési kultúrájának javulásához.