Beszámoló a Bírók a Mediációért Egyesület 2025. január 23-án tartott Évtervező megbeszéléséről

2025.03.10

A Bírók a Mediációért Egyesület tagjai 2025. január 23-án találkoztak egymással, hogy egy Évtervező megbeszélés keretei között megvitassák a 2025. évre vonatkozó terveket, elképzeléseket és számba vegyék az ezek megvalósításához szükséges feladatokat, emberi és anyagi erőforrásokat, illetve előteremtésük lehetőségeit.

Mielőtt a konkrétumokról szót ejtenék, hadd említsem meg, miért olyan különleges ez a közösség. Már maga a helyszínválasztás és a fogadtatás is más, mint amit általában egy szakmai megbeszélés tekintetében megszokhattunk: szigorú irodai közeg helyett a Semmi Extra Étterem különtermében találkoztunk, ahol dr. Parti Mónika, a BAM elnöke személyesen, kedves mosollyal az arcán, közvetlen, baráti üdvözléssel fogadta az érkezőket. Ezek a gesztusok már önmagukban is sokat elárulnak az Egyesület szemléletmódjáról, céljairól és arról, milyen beállítottságú szakemberek azok, akik a mediáció ismertté és elfogadottá tételén, gyakorlati alkalmazásának csiszolásán, terjesztésén munkálkodnak, egyúttal a mediáció alkalmazási területein valamennyi hivatásrenddel összehangolt működésre törekszenek. Mert mi is jellemzi a mediációt sok egyéb mellett? Személyesség, közvetlenség, tiszteletteljes párbeszéd, együttműködés. Ezek megvalósulásához pedig az egymáshoz és másokhoz történő valódi odafordulás a kulcs, és ez az, amiről egy mediációt szívügyének tekintő, emberi értékeket prioritásként kezelő szakember felismerhető.

Visszatérve az eseményhez, miután mindenkinek alkalma nyílt üdvözölni egymást és lélekben is megérkezni, elkezdődött a megbeszélés. Azok számára, akik személyesen nem tudtak megjelenni, online kapcsolat tette lehetővé a részvételt, ami miatt külön köszönet illeti Hennel Évát, aki megbeszélésen való részvétel mellett folyamatosan felügyelte, hogy a kapcsolódás mindvégig zökkenőmentes legyen.

Dr. Parti Mónika köszöntője után az Egyesület alelnöke, Dr. Bárándy Zsófia ismertette a 2024. év eseményeit, eredményeit. Ezt követően került sor a 2025. év célkitűzéseinek ismertetésére – szintén dr. Parti Mónika tolmácsolásában –, majd közös megvitatására és a feladatok felosztására. Az Egyesület működésével kapcsolatos kérdéseken túl a leghangsúlyosabb célok az alábbiakban foglalhatók össze.

A közvetítői eljárások szélesebb körű alkalmazhatósága szempontjából kiemelt jelentőségű cél, hogy a jogász társadalomban mindenkinek alkalma nyíljon mélyebben megismerni a mediációt, hogy ennek nyomán általánosan elfogadottá válhasson számukra, és így a közvetítői eljárás igénybevételét gyakrabban szorgalmazzák azokban az ügyekben, amelyek esetében a vitában álló felek közötti megállapodásra esély mutatkozik. Elnök Asszony hangsúlyozta a társszakmák – bírók, ügyészek, ügyvédek, mediátorok, közjegyzők, hatóságok, szociális területen dolgozók – összefogásának fontosságát, hiszen a közvetítői eljárások igazságszolgáltatás rendszerében való hatékony gyakorlati alkalmazásához együttműködésre van szükség azon területek szervezeteivel és szakembereivel, akiknek munkáját a mediáció érintheti, illetőleg akiknek ügyeiben a mediáció – az adott eljárás alternatívájaként – igénybe vehető.

Megfogalmazódott a nemzetközi és belföldi szakmai kapcsolatok építésének és erősítésének szükségessége is, hiszen a közös munka, egymás mediációs gyakorlatainak megismerése, a kölcsönös tapasztalatcsere révén az alternatív vitarendezési módszerek fejlesztése és egységesebb alkalmazása a békésebb és hatékonyabb igazságszolgáltatási rendszer működtetését mozdítja elő az Európai Unió tagállamaiban és hazánkban egyaránt. Idén két alkalommal érkeznek kollégák Franciaországból, köztük Beatrice Blohorn-Brenneur bíró és közvetítő, a GEMME (Groupement Européen des Magistrats poul la Médiation) egyik alapító tagja, egyebek mellett abból a célból, hogy az általa kidolgozott mediációs képzést megismertesse magyar kollégáival. Megfogalmazódott az Egyesület bemutatkozásának és céljai ismertté tételének igénye is, az érintett felsőoktatási intézmények számára.

Napirendre került a közvetítői eljárásokat érintő jogszabályváltoztatások fontossága is. A szükséges módosítások átgondolására, megfogalmazására és a konkrét javaslatok kidolgozására polgári, büntető és "panoráma" (a mediáció alkalmazásának egyéb területei) munkacsoportok alakultak. A panoráma munkacsoport működésének mozgatórugója az a sürgető igény, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni a mediáció szempontjából elhanyagoltabb területekre, így a munkaügyi és iskolai mediációra, illetve a gyermekvédelemben alkalmazható közvetítői eljárásokra.

Mindezen célok kitűzését ugyanaz a törekvés indította: a párbeszéden alapuló vitarendezési kultúra egyetemesen elfogadottá tétele. A feladatok gyakorlati megvalósítása az Egyesület tagjainak elhivatottsága, tevékeny közreműködése révén lehetségesnek látszik, ám csak az elért eredmények tükrében fogunk tudni számot vetni azzal, hogy vállalásaink, munkánk mekkora sikerrel segítette elő e törekvések gyakorlati megvalósulását.


Dr. Zborovszky-Suda Orsolya igazságügyi

mediátor, jogász